Články

Jak se kreslí ilustrace

Ilustrace a metoda kreslení, kterou používám, je velmi pracná a časově náročná. Od prvního náčrtu po konečnou podobu uběhne často i několik týdnů.

V kresbě jsem perfekcionista a náročná na kvalitu. Pokaždé jdu do kreslení naplno. Párkrát jsem se snažila přesvědčit, že zrovna ten aktuální obraz budu dělat jednoduše a rychle… nešlo to. Vkládám plno detailů, ukrývám v ilustraci skryté symboly a příběhy a těším se, jak je budou dospělí nebo děti hledat, jak si budou tu vloženou energii užívat.

Ilustrace jsou kreslené pastelkami vrstvenou metodou, tzn. že každé místo je překresleno až pěti vrstvami, vytvoří se tím sametový efekt plné barvy, bez viditelných čar.

Už před samotným začátkem kreslení vnímám k ilustraci obrazy a nápady, jak bude zhruba kresba vypadat, co tam má být, co tam chci mít, nebo emoce, příběh, který chci vyjádřit.
Myšlenky a vjemy načrtnu do hrubé skici… někdy i zkouším barvy vedle na papír, hledám tu nejlepší… Jindy chytnu pastelku do ruky a je to to pravé.

Od skici a studie pokračuji dál k originálu, který nejdříve předkreslím tužkou, obtáhnu kontury pro jasný tvar, a nakonec dávám barvy a hraji si s detaily, skrytými významy a příběhy.

U ilustrací pro děti si opravdu hraji, vychutnávám si znovu ten dětský svět a neomezené možnosti fantazie, kdy můžu v obrazech téměř všechno jakoby v jiném světě.

Pro ukázku, jak se rodí ilustrace přikládám několik fotografií v časové posloupnosti:

Sdílejte!